2018.11.18 XIX Witryna Teatralna z teatrem Zielona Mrówa, Trupa i 5 Złotych

witryna 2018 3Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Lubartowie zaprasza młodzież i dorosłych do obejrzenia trzech znakomitych spektakli teatrów młodzieżowych na XIX Witrynie Teatralnej. Największa impreza teatralna PMDK odbędzie się w niedzielę 18 listopada 2018 r. o godz. 16.30. w sali widowiskowej Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie przy ul. Chopina 6.

Swoje najnowsze spektakle zaprezentują trzy zespoły teatralne: Teatr Satyry Zielona Mrówa z Bursy Szkół Artystycznych w Lublinie oraz reprezentanci PMDK w Lubartowie – Teatr Trupa i Teatr 5 Złotych. Dla starszych kolegów młodsze zespoły z PMDK zagrają krótkie etiudy - wystąpi Teatr Chili, Teatr Charaktery oraz zespół taneczny Dance Feet/Sprind Dance. Oprócz spektakli widzowie będą mogli cieszyć się dodatkowymi wrażeniami, które w przerwach zapewnią wychowankowie z pracowni plastycznej i muzycznej PMDK. Będzie można m.in. obejrzeć wystawę i przygotowany przez młodych plastyków wystrój foyer na szkolnym korytarzu, zobaczyć archiwalne nagrania z poprzednich edycji przeglądu i delektować się teatralną atmosferą wydarzenia.

Wstęp wolny!!!

Spektakle:

”Big Touches”

TEATR TRUPA

Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Lubartowie

scenariusz (adaptacja): praca zespołowa - Jolanta Tomasiewicz i Teatr TRUPA wg Hanocha Levina

reżyseria: Jolanta Tomasiewicz

obsada:

Jacobi – Kamil Żebrowski

Leindental – Piotr Adamczyk

Szahasz – Natalia Florek

W pozostałych rolach:

Natalia Rola

Małgorzata Chruścik

Mikołaj Oniśk

Spektakl „Big Touches” powstał w oparciu o tragifarsę izraelskiego pisarza i dramaturga Hanocha Levina. Opowiada o skomplikowanych relacjach między dwoma przyjaciółmi, kiedy w ich życie wkracza kobieta. Levin w mistrzowski sposób, pod płaszczykiem zwykłej historii, porusza tak uniwersalne tematy jak samotność i alienacja człowieka, czerpanie satysfakcji z poniżania słabszych, walka o władzę i dominację, potrzeba miłości. Przez swój charakterystyczny, nieco ironiczny i prześmiewczy język obnaża i piętnuje ukryte przywary człowieka, a jednocześnie nadaje im „swojski” i zrozumiały w każdej szerokości geograficznej rys.

Więcej o autorze:

https://www.dwutygodnik.com/artykul/1865-dramaty-hanocha-levina.html

 

czas trwania: 40 min

Teatr „Trupa” powstał ponad 20 lat temu. W aktualnym składzie zespołu są zarówno młodzi aktorzy, którzy pracowali w teatrze kilka lat, jak i ci, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z teatrem. Teatr Trupa jest laureatem festiwali i konkursów na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim, m.in. Ogólnopolskiego Festiwalu Małych Form Teatralnych „Arlekinada” w Inowrocławiu , Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych „Zwierciadła”, Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Młodzieżowych i Kabaretów "Młody Teatr" - Scena Młodych, Wojewódzkich Prezentacjach Teatrów Młodzieżowych, Ogólnopolskim Festiwal Teatrów Szkolnych „Maska” w Chełmie oraz bywalcem Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych „WTOOPA”.

 

„On”

TEATR 5 ZŁOTYCH

Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Lubartowie

scenariusz: na podstawie dramatu Przemysława Jurka „Maminsynek”

reżyseria: Małgorzata Adamczyk

muzyka: Mery Spolsky

obsada:

Marta Czarniak, Patrycja Kęska, Aleksandra Obroślak, Weronika Obroślak, Gabriela Orłowska, Miłosz Samolej, Dagmara Siwiec, Bartłomiej Sternik, Karina Szczepaniak, Dominika Woch, Dominik Zadziorka

 

Szesnastoletni bohater dramatu ma problemy natury psychicznej, towarzyszą mu napady lęku, nad którymi nie potrafi przejąć kontroli. Matka przyprowadza go do lekarza, który przed laty pomógł jej uporać się z depresją. Relacja bohatera i matki opiera się na wzajemnych urazach i braku zrozumienia. Ona żyje cały czas przeszłością, skupiając całą swoją uwagę na synu. Ten ma dość ciągłej kontroli i jej przewrażliwienia. Terapia, której poddaje się młody bohater odsłania przed widzem nie tylko prawdę o rodzinie młodego bohatera, ale także daje szansę na poznanie nowych mu emocji, stanów i lęków.

czas trwania: 25 min.

Teatr 5 Złotych pracuje ze sobą od 3 lat. Dotychczas zaprezentował dwie premiery. Zadebiutował spektaklem Bzdurki czyli baśnie dla dzieciiinyych, za który otrzymał wyróżnienie w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych "Inscenizacje 2016" w Lublinie pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Ostatnia premiera to My. Po prostu. Spektakl był wielokrotnie prezentowany na różnych scenach, czego efektem są nagrody: II nagroda w Wojewódzkich Prezentacjach Teatrów Młodzieżowych pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, I nagroda dla zespołu w Przeglądzie Teatrów Młodzieżowych, Kabaretów "Młody Teatr" Scena Młodych 2018 oraz nagroda aktorska dla Kariny Szczepaniak i wyróżnienie w IX Ogólnopolskim Przeglądzie Form Teatralnych Inspirowanych Myślą Jana Pawła II "Złota Maska" w Lublinie (podczas tego konkursu został również wyróżniony aktor zespołu – Miłosz Samolej za kreację aktorską). Grupa uczestniczyła także w przeglądach niekonkursowych (Witryna Teatralna, VIII Spotkania Teatralne w Kraśniku).

 

„NIECH SIĘ MIOTA ZŁOŚĆ NA CIĘ, CZYLI MÓWCIE PRAWDĘ BAJKI I SATYRY RZETELNE”

TEATR SATYRY ZIELONA MRÓWA

Bursa Szkół Artystycznych w Lublinie

scenariusz: Robert Kaczorowski i zespół ZM, na podst. bajek i satyr Ignacego Krasickiego

reżyseria: Robert Kaczorowski

scenografia: Magdalena Zając i zespół Zielonej Mrówy

muzyka: Łukasz Osiecki , Patryk Zabielski

kostiumy: Nikodem Nowak

maski: Magdalena Burek

obsługa świateł: Wiktor Staszewski, Nikodem Nowak

opiekunowie teatru: Robert Kaczorowski, Katarzyna Andruszczyszyn, Marek Zdolski
obsada:

Anna Zaniewicz

Marcelina Sak

Teresa Albińska/ Klaudia Szymanek

Wiktoria Gazda

Mikołaj Zieńczuk

Patryk Zabielski

Klaudia Sajnug - klarnet

Jakub Piwowarski – pianino

 

Spektakl Teatru Satyry Zielona Mrówa „Niech się miota złość na cię, czyli mówcie prawdę bajki i satyry rzetelne” oparty na bajkach i satyrach Ignacego Krasickiego, demaskuje ludzkie przywary   w sposób komiczny acz dosadny. Teksty oświeceniowego „moralisty” zostały zainscenizowane szeregiem ruchomych obrazów, które tworzą, krótsze lub dłuższe etiudy.

Utrzymana w kolorystyce epoki, cukierkowa - mdła scenografia kontrastuje z wyrazistymi charakterami (raczej charakterkami), napawa obrzydzeniem do salonowej obłudy, głupoty. Muzyka, jako integralna część spektaklu, dynamizuje akcję, określa postacie, które silniej oddziałują na współczesnego odbiorcę. Dodając do tego kostiumy nawiązujące do epoki,a także sceny inspirowane komedią dell'arte, tworzy się nam obraz plastycznego spektaklu, dzięki któremu trudne teksty, pisane staropolszczyzną stają się bardziej zrozumiałe i czytelne.

I cóż z tego, że teksty powstały w XVIII ? Język staropolski , ale treść, jakże zaskakująco aktualna.

Magdalena Burek

 

czas trwania: 40 min.

 

Więcej o Ignacym Krasickim:

 

https://culture.pl/pl/tworca/ignacy-krasicki

Teatr Satyry Zielona Mrówa powstał we wrześniu 2007 r. Zespół tworzą wychowankowie Bursy Szkół Artystycznych w Lublinie (uczniowie liceum plastycznego i szkoły muzycznej), zebrani i prowadzeni przez Roberta Kaczorowskiego. O wysokim poziomie artystycznym realizacji aktorów, scenografów, muzyków i Zielonej Mrówy może świadczyć długa lista nagród i wyróżnień na ogólnopolskich konkursach i festiwalach, które grupa regularnie zdobywa od początku swej działalności. Zespół jest laureatem m.in. I Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów „dRoBNY” w Jarosławiu, Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich „Decha” w Bielsku Podlaskim, Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Małych „IGŁA” w Ostrołęce, I Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Młodzieżowych "Kalejdoskop" w Świdniku, 42. Wadowickich Spotkań Teatralnych "Zgraja", Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich „Decha” W Bielsku Podlaskim oraz prestiżowych Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form na Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju.

2018.11.8 Zapraszamy na finał XV Powiatowego Konkursu Plastyczno-Fotograficznego "Pokażę Ci, gdzie mieszkam"

pokazeci2018plakat

Znamy już wyniki XV Powiatowego Konkursu Plastyczno-Fotograficznego "Pokażę Ci, gdzie mieszkam" - zapraszamy uczestników do zapoznania się z werdyktem jury:
 
 
Wszystkich, którzy odnajdą się na liście laureatów zapraszamy wraz z opiekunami na uroczysta galę wręczenia nagród, która odbędzie się 8 listopada 2018 r. o godz. 12.00 w sali rycerskiej pałacu Sanguszków w Lubartowie (siedziba Starostwa Powiatowego), ul. Słowackiego 8.
 

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości organizator - PMDK w Lubartowie - zaproponował uczestnikom wyjątkowe zadanie. W części plastycznej konkursu młodzi artyści mieli stworzyć kopię lub pracę inspirowaną polskim malarstwem lub w podobny sposób pochylić się nad obrazem znanym wśród lokalnej społeczności. W części fotograficznej konkursu tematem prac miały być miejsca (zabytki i miejsca pamięci) i krajobraz najbliższej okolicy. Choć temat może wydawać się trudny, aż 323 osoby postanowiły podjąć wyzwanie. O nagrodach i wyróżnieniach decydowało czteroosobowe jury - Arkadiusz Derecki (artysta plastyk, absolwent Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie), Rafał Eret-(artysta plastyk, absolwent Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie), Adrianna Sawczuk- Dejko (artysta plastyk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie) oraz Krzysztof Onyszko (redaktor naczelny „Echa Powiatu Lubartowskiego”).

Komentarz jury do werdyktu:

Jury zwróciło uwagę na bardzo wysoki poziom artystyczny prac nadesłanych na konkurs. Widać, ze uczestnicy z entuzjazmem podjęli zaproponowany przez organizatorów temat kopiowania dzieł sztuki polskiej. Pojawiły się ich ciekawe interpretacje, zrealizowane różnymi technikami i środkami formalnymi.

W pracach nagrodzonych w konkursie fotograficznym komisja doceniła poszukiwanie ciekawych kadrów, miejsc i tematów, świadomość kompozycji, także w obrębie cykli fotografii.

Gratulujemy laureatom zapraszamy na galę wręczenia nagród!

2018.10.26 Nagrody dla wychowanków pracowni plastycznej

20181026 11113626 października 2018 r. wychowankowie Pracowni Plastycznej  PMDK odebrali nagrody w Konkursie Plastycznym "Jan Paweł II Nasz Papież". Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Szkole Podstawowej nr4 w Lubartowie. Za wspaniałe przygotowanie imprezy , werdykt jury oraz piękne nagrody dziękują laureaci konkursu: Zuzia Gołębiowska, Kornelia Jabłońska, Zosia Przytocka, Kuba Kuśmirek, Nikola Wróbel, Nikola Woch. Dzieci pracują pod kierunkiem Pani Edyty Weremczuk oraz Pani Izabelli Dybały

2018.12 Zapraszamy do udziału w XX Powiatowym Konkursie Plastycznym i Literackim "Opowieści wigilijne"

opowieści kamilwojciechewiczZapraszamy dzieci i młodież do udziału w XX Powiatowym Konkursie Plastyczno-Literackim "Opowieści wigilijne". W dziale KONKURSY są już dostępne regulaminy. Termin składania prac  - do 3 grudnia 2018 r.

Do konkursu plastycznego zapraszamy dzieci z przedszkola i szkół podstawowych (w tym klasy gimnazjalne). Konkurs literacki przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

2018.10.26 Premiera spektaklu "Big Touches" Teatru Trupa

2018trupa premieraPowiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Lubartowie zaprasza młodzież i dorosłych na premierę Teatru „Trupa”: ”Big Touches” wg Hanocha Levina w reżyserii Jolanty Tomasiewicz. Najnowszy spektakl lubartowskiego teatru młodzieżowego będzie można zobaczyć w piątek 26 października 2018 r. o godz. 18.00 w sali widowiskowej Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie przy ul. Chopina 6.

Spektakl „Big Touches” powstał w oparciu o tragifarsę izraelskiego pisarza i dramaturga Hanocha Levina. Opowiada o skomplikowanych relacjach między dwoma przyjaciółmi, kiedy w ich życie wkracza kobieta. Levin w mistrzowski sposób, pod płaszczykiem zwykłej historii, porusza tak uniwersalne tematy jak samotność i alienacja człowieka, czerpanie satysfakcji z poniżania słabszych, walka o władzę i dominację, potrzeba miłości. Przez swój charakterystyczny, nieco ironiczny i prześmiewczy język obnaża i piętnuje ukryte przywary człowieka, a jednocześnie nadaje im „swojski” i zrozumiały w każdej szerokości geograficznej rys.

Teatr „Trupa” powstał ponad 20 lat temu. W aktualnym składzie zespołu są zarówno młodzi aktorzy, którzy pracowali w teatrze kilka lat, jak i ci, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z teatrem. Zespół jest laureatem festiwali i konkursów na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim, m.in. inowrocławskiej Arlekinady i lubelskich Zwierciadeł

Obsada:

Jacobi – Kamil Żebrowski

Leindental – Piotr Adamczyk

Szahasz – Natalia Florek

W pozostałych rolach:

Natalia Rola

Małgorzata Chruścik

Mikołaj Oniśk

Reżyseria: Jolanta Tomasiewicz

Scenariusz (adaptacja) – Teatr TRUPA

Plakat: Jakub Płocheć