2020InfoliniaRozprzestrzeniający się w Europie koronawirus wzbudza niepokój, dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało rekomendacje dla wszystkich placówek oświatowych, które przekazujemy także społeczności wychowanków PMDK.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Przenosi się drogą kropelkową, także podczas kaszlu, kichania i mówienia. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa należy zachować następujące zasady:

higiena osobista: częste mycie rąk wodą z mydłem,

zakrywanie ust i nosa podczas kichania i kasłania,

zachowanie przynajmniej 1m odległości od osób kichających i kaszlących

Osoby, które wróciły z krajów, gdzie wykryto koronowirusa i źle się czują, powinny zgłosić się TELEFONICZNIE do stacji sanitarno-epidemiologicznej lub do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Numer infolinii NFZ dot. postępowania w sytuacji zakażenia koronawirusem: 800-190-590

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
21-100 Lubartów
ul. Lubelska 103
tel.   81-855-24-43, 81-855-22-07

Telefon alarmowy czynny tylko w sytuacjach kryzysowych i poza godzinami pracy urzędu oraz w dni ustawowo wolne: 501 543 139

 

Rodzice!

  • Prosimy, aby nie posyłali Państwo przeziębionych i chorych dzieci do przedszkola lub szkoły;
  • Prosimy, aby zachowali Państwo spokój: jeśli dziecko nie miało kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw;
  • Prosimy, aby bezzwłocznie powiadomili Państwo najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosili się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, jeśli Państwo lub Państwa dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne.
  • Informujemy, że w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły rodzicom dziecka do 8. roku życia, należy się zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368);

W przypadku dodatkowych wątpliwości zadzwoń na infolinię Ministerstwa Zdrowia lub poinformuj o jej działaniu innych – tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).

Więcej informacji:

 

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

https://www.youtube.com/watch?time_continue=40&v=bO2swTJBj0s&feature=emb_logo