Z wielką przyjemnością ogłaszamy, że aż pięcioro naszych wychowanków: Hania Kostyła, Jakub Kostyła, Monika Bodziak, Milena Majewska i Paulina Majewska otrzymali stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego w dziedzinie twórczości artystycznej w 2013r.

 

Każdy stypendysta może poszczycić się dużą aktywnością i długą listą osiągnięć w postaci nagród w konkursach i festiwalach. 

Hanna Kostyła i pan marszałekNajmłodsza w tym gronie, pięcioletnia Hanna Kostyła otrzymała stypendium za sukcesy w dziedzinie plastyki. Wychowanka pracowni plastycznej PMDK w ubiegłym roku brała udział w imponującej ilości konkursów i większości z nich została laureatką. Ogromne wrażenie robią osiągniecia Hani w ogólnopolskich konkursach plastycznych: "Grzyby i las" (wyróżnienie), "Portrety dzieci" (wyróżnienie), "Hałabała krasnal dzielny ma przyjaciół wielu wiernych" (II nagroda), "Baśniowy świat Andersena" (wyróżnienie), "Ozdoby Bożonarodzeniowe - choinka" (III nagroda).

Nie mniej utalentowany plastycznie jest starszy brat Hani, Jakub Kostyła. Jakub, podobnie, jak Hania, od wczesnego dzieciństwa uczęszczał na zajęcia plastyczne do PMDK, stąd na tym polu ma najwięcej sukcesów (II nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Złota Polska Jesień" - Grafika, I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Bajki, baśnie, bajeczki", III Nagroda w XII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Człowiek w ruchu", wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Lublin stolicą Wschodu", nagroda w XXVII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Warszawa moja stolica", wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Zwierzęta w utworzach Wandy Chotomskiej"). Jakub Kostyła odniósł także sukcesy o randze międzynarodowej: jego prace zostały nagrodzone na międzynarodowych konkursach plastycznych: "Sport w wyobraźni - Londyn 2012 (IV nagroda) oraz "Święta w Belgii" (III nagroda). Jakub Kostyła rozwija się także w innych dziedzinach z dużym powodzeniem: zdobył 4 nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Historycznej, jest też laureatem konkursów tanecznych (III Nagroda na turniejach w Lubartowie i Bełżycach).

Stypendia trafiły też do trzech wychowanek Młodzieżowego Studia Piosenki PMDK, wychowanek pani Grażyny Grymuzy.

Monikę Bodziak znamy z występów na naszej scenie od kilku lat. Ta utalentowana gimnazjalistka uczęszcza na zajecia wokalne do PMDK od 2006r. Przez te lata Monika wytrwale startowała w konkursach i przeglądach dla młodych wokalistów. Pracuje zarówno jako solistka i w zespołach wokalnych, co jest niezwykle kształcące, ale i trudne. W minionym roku  udało jej się zdobyć nagrody w znaczących konkursach o zasięgu ogólnopolskim (II miesce na XII Lubelskim Festiwalu Herbertowskim, wyróżnienie na III Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Rozrywkowo - Musicalowej w Lublinie), wojewódzkim (III miejce w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Romantycznej "Liebe & Love" w Lublinie, II miejsce w VIII Wojewódzkim Festiwalu Piosenki PREZENTACJE 2012 w Międzyrzecu Podlaskim, wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Piosenki "Jesienne nutki" oraz zdobyte wraz z zespołem "Bez nazwy" wyróżnienie na XVIII Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Białe 2012). Monika brała także udział  w wielu konkursach o zasięgu lokalnym, oczywiście z dużym powodzeniem.stypendyści

Kolejna stypendystka  Milena Majewska znana jest publiczności od dawna. Do PMDK uczęszcza na zajecia wokalne, ale swój talent aktorski  i recytatorski rozwijała już wcześniej  w rodzinnym Ostrowie Lubelskim (Teatr Przecinek).  Na forum ogólnopolskich festiwali w ubiegłym roku udało się Milenie zaprezentować z dużym sukcesem, stąd i nagrody:  Grand Prix XII Lubelskiego Festiwalu Herbertowskiego w kategorii muzycznej, II miejsce w kategorii 13-16 lat w III Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Rozrywkowo-Musicalowej w Lublinie. Również na festiwalach wojewódzkich Milena radziła sobie znakomicie: zdobyła I miejsca w konkursach: "Liebe & Love", "Na strunach poezji", "Jesienne nutki 2012", Brązowego Słowika w Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej  w Rykach, II nagrodę na festiwalu SCENA MŁODYCH Wyśpiewać poezję, III miejsce XVIII Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Okuninka 2012 oraz II miejsce w XII Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy ks. Jana Twardowskiego "Uśmiech Pana Boga" w Łukowie. Milena została także uhonorowana Nagrodą Starosty Lubartowskiego w kategorii Młody Talent podczas zeszłorocznej Biesiady Czerwcowej. Nagroda ta trafiła także w ręce jej starszej siostry, Pauliny Majewskiej, również tegorocznej stypendystki Województwa Lubelskiego.

Znana w PMDK od dziecka, a dziś już studentka Paulina Majewska rzadziej startuje w konkursach i festiwalach dla wokalistów, ponieważ brakuje ich oferty dla studentów. Tam, gdzie mogą się zaprezentować, Paulina zwykle jest w czołówce (II miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Rozrywkowo-Musicalowej w Lublinie).

Paulina Majewska stawia teraz swoje pierwsze kroki na rynku muzycznym. Jej najbardziej spektakularny ubiegłoroczny sukces to oczywiście udział w konkursie wokalnym, a jednocześnie show telewizyjnym "Bitwa na głosy", gdzie mogliśmy podziwiać Paulinę w zespole Beaty Kozidrak. Paulina wystapiła w czterech odcinkach konkursowych, ale tak mocno zapadła w pamięć twórcom programu, że zaproszono ją rózwnież do udziału w odcinku świątecznym (22.12.12).  Wokaliści pracujący pod opieką Beaty Kozidrak wystąpili także podczas lubelskiej gali "Tańca z VIPami". Paulina zaśpiewała także z zespołem BAJM na uroczystej gali z okazji Barbórki  (Łęczna, Lublin) oraz w lubelskim koncercie 21 Finału WOŚP.