Od 16 do 18 września w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury trwała XXI Witryna Teatralna. W trakcie trzech dni imprezy lubartowska publiczność zobaczyła dwa spektakle profesjonalnych teatrów, które pojawiły się w PMDK za sprawą projektu Teatr Polska. Ostatni dzień „Witryny teatralnej” poświęcony był teatrom młodzieżowym – publiczność mogła podziwiać najnowsze spektakle Teatru Trupa, Teatru 5 Złotych i Teatru Charaktery.

16 września na scenie PMDK wystąpił Teatr Ludowy z Krakowa, którego aktorką jest Iwona Sitkowska - absolwentka pracowni teatralnej PMDK, podopieczna pani Jolanty Tomasiewicz (Teatr Trupa). Teatr Ludowy wystąpił ze znakomitym spektaklem "Gdy przyjdzie sen", który doskonale przyjęła licznie zgromadzona publiczność. Po spektaklu zespół aktorski spotkał się z widzami, którzy za swoją wysoką kulturę odbioru otrzymali od artystów wiele komplementów. Widownia nie pozostała dłużna - podczas rozmowy z aktorami pojawiło się wiele ciekawych pytań i refleksji, a na koniec - oczywiście owacje na stojąco, mnóstwo gratulacji w kuluarach, a nawet – autografy. Po spektaklu zespół teatru przyjął podziękowania i gratulacje od Dyrektor PMDK Jolanty Tomasiewicz, specjalne podziękowania i kwiaty trafiły także do Iwony, Sitkowskiej, absolwentki PMDK.

Na XXI Witrynie Teatralnej nie mogło zabraknąć spektaklu dla dzieci. Dzięki projektowi Teatr Polska na scenie sali widowiskowej PMDK wystąpili ze spektaklem "Wielkie, szybkie, gorące PUFF" artyści Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum. Po spektaklu dziecięca publiczność nagrodziła aktorów nie tylko brawami, ale wraz z panią Dyrektor PMDK Jolantą Tomasiewicz dzieci wręczyły artystom bukiet kwiatów. Potem przyszedł czas na spotkanie z reżyserem Pawłem Chomczykiem oraz aktorami: Krystyną Nowińską, Michałem Skibą i Bartoszem Sochą, do których dzieci miały mnóstwo bardzo ciekawych pytań.

Ostatniego dnia „Witryny teatralnej” scena należała do wychowanków PMDK. Teatr Trupa zaprezentował spektakl „Dziób w dziób”, oparty na dramacie Maliny Prześlugi, wyreżyserowany przez panią Jolantę Tomasiewicz, instruktorkę grupy. Wystąpili: Milena Borzęcka, Kamila Furtak, Zuzanna Guz, Klaudia Kubik, Kinga Lewtak, Monika Mitura, Natalia Strońska i Jakub Treger. Za oprawę muzyczną i dźwiękową spektaklu odpowiadał pan Konrad Broniszewski, pani Katarzyna Grabowska-Pytka wspierała grupę konsultacjami plastycznymi, a konsultacji muzycznej udzieliła także pani Grażyna Grymuza.

Ze spektaklem „Zbrodnia z premedytacją” wystąpił Teatr 5 Złotych. W sztuce wyreżyserowanej przez panią Dominikę Trykacz na podstawie opowiadania Witolda Gombrowicza wystąpili: Marta Czarniak, Lena Rugała, Bartek Sternik, Dominik Zadziorka i Wojciech Szymoniuk.

Widzowie mogli także obejrzeć fragmenty spektaklu „Dystans” Teatru Charaktery (opiekun: Urszula Bednarczyk), opowiadającego prostymi teatralnymi środkami i wierszami współczesnych poetów o czasie pandemii COVID-19 w 2020 i 2021 r. Zagrały: Alicja Mierzwińska i Iga Ćwiklińska, a na scenie towarzyszyła im autorska piosenka wychowanki PMDK Martyny Bronisz (opiekun: Grażyna Grymuza).

Celem i tradycją „Witryny teatralnej” jest edukacja i integracja utalentowanej młodzieży. Aby wzmocnić zaangażowanie społeczności wychowanków w realizację imprezy i wesprzeć starszych kolegów na scenie, każdy spektakl został poprzedzony etiudami specjalnie przygotowanymi przez młodsze grupy. Wystąpiły dwa teatry prowadzone przez panią Dominikę Trykacz: Teatr Chili i Teatr Awantura oraz zespół taneczny „Releve”, przygotowany przez panią Jolantę Grabowską.

Tegoroczna "Witryna teatralna" po raz pierwszy odbyła się w nowej siedzibie PMDK. Jej sala widowiskowa zrobiła ogromne wrażenie zarówno na aktorach i pracownikach profesjonalnych teatrów, które gościły na imprezie, ale także na widzach, którzy w komfortowych warunkach  - także akustycznych - mogli delektować się sztuką. Następna "Witryna teatralna" dopiero za rok, ale jeśli warunki pozwolą, PMDK zaprasza na kolejne wydarzenia kulturalne.

 
fot. Julita Bogusz, Dominika Szymczuk (Grupa Reporterska PMDK), Urszula Bednarczyk, Katarzyna Grabowska-Pytka
 
urszulabednarczyk10.JPGurszulabednarczyk8.JPGjulitabogusz8.JPGjulitabogusz43.JPGjulitabogusz9.JPGurszulabednarczyk5.JPGurszulabednarczyk2.JPGjulitabogusz45.JPGurszulabednarczyk1.JPGurszulabednarczyk4.JPGurszulabednarczyk7.JPGurszulabednarczyk3.JPGurszulabednarczyk6.JPGurszulabednarczyk11.JPGjulitabogusz5.JPGjulitabogusz44.JPGurszulabednarczyk9.JPGjulitabogusz42.JPGjulitabogusz7.JPGjulitabogusz46.JPGjulitabogusz41.JPGjulitabogusz6.JPGjulitabogusz17.JPGjulitabogusz38.JPGjulitabogusz4.JPGjulitabogusz24.JPGjulitabogusz15.JPGjulitabogusz33.JPGjulitabogusz40.JPGjulitabogusz34.JPGjulitabogusz20.JPGjulitabogusz31.JPGjulitabogusz37.JPGjulitabogusz39.JPGjulitabogusz14.JPGjulitabogusz32.JPGjulitabogusz3.JPGjulitabogusz36.JPGjulitabogusz25.JPGjulitabogusz27.JPGjulitabogusz12.JPGjulitabogusz2.JPGjulitabogusz30.JPGjulitabogusz23.JPGjulitabogusz35.JPGjulitabogusz18.JPGjulitabogusz26.JPGjulitabogusz11.JPGjulitabogusz16.JPGjulitabogusz1.JPGjulitabogusz28.JPGjulitabogusz29.JPGjulitabogusz13.JPGjulitabogusz21.JPGjulitabogusz19.JPGjulitabogusz22.JPGjulitabogusz10.JPG