WITRYNA TEATRALNA - doroczne święto teatru młodzieżowego 11.2011

art 20111123Wcześnie zapadająca ciemność nie nastraja może zbyt optymistycznie, ale za to bardzo sprzyja organizacji naszego dorocznego święta teatru młodzieżowego - WITRYNIE TEATRALNEJ, na którą serdecznie zapraszamy nie tylko młodzież, ale wszystkich, którzy mają ochotę zobaczyć, co w teatrze młodych "piszczy". Tym razem gościć będziemy dwa zespoły z Lublina - PANOPTICUM z MDK "Pod akacją" oraz TEATROMANIĘ z Bursy Szkolnej nr 5. Lubartów reprezentować będą dwa zespoły, GRUPA NO! oraz niezwykle utytułowany TEATR TRUPA.
Ta teatralna uczta odbędzie się już w najbliższą niedzielę 27 listopada 2011r. o godz. 16.00 w sali widowiskowej ZS nr 2 przy ul. Chopina 6.
WSTĘP WOLNY.


Teatr Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie - działa od 1985 roku. Skupia głównie młodzież licealną, ale także gimnazjalną oraz studencką. Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych nagród, w tym dwóch Złotych Masek zdobytych na Ogólnopolskim Forum Teatrów Młodzieżowych w Poznaniu. Wielokrotnie występował w Niemczech i Finlandii stale współpracując z młodymi teatrami niezależnymi i ośrodkami polonijnymi . Uczestniczył w Światowym Kongresie Teatralnym i Europejskich Warsztatach Teatralnych w Ankarze i Munster, współdziałając z międzynarodową organizacją teatralną ASSITEJ.
O pracy Teatru Panopticum powstało kilka reportaży telewizyjnych, film dokumentalny TVP1 Szef, którego bohaterem jest Mieczysław Wojtas. Przez TVP1 został również zarejestrowany spektakl Realium Abstrakcji , nagrodzony Złotą Maską ,kilkukrotnie emitowany na antenie ogólnopolskiej.
Aktualnie teatr uczestniczy w międzynarodowym projekcie teatralnym o charakterze ekologicznym "Message in the bottle" związanym z wyjazdami do Londynu, Portugalii, Hiszpanii i Turcji.
Założycielem Teatru Panopticum, kierownikiem artystycznym, reżyserem, Szefem (tak nazywa go młodzież), od samego początku jest Mieczysław Wojtas.

art 20111123e"Gra snów" ukazuje na żywo przed widzami proces tworzenia spektaklu teatralnego o życiu i marzeniach grupy młodych ludzi. Ten formalny zabieg w rezultacie obnaża prawdę o ciemnej stronie życia bohaterów spektaklu, którzy opowiadają swoje pogmatwane historie splatające się z tęsknotami za bardziej szlachetnym światem.
(czas trwania: 40 min.)
Scenariusz: Mieczysław Wojtas i zespół, opracowany na podstawie sztuki pt. "Pięć razy Bóg" skandynawskiego dramaturga Jonasa Hassena Khemiri
Reżyseria: Mieczysław Wojtas

 

art 20111123d"Ugryź się w język"
Współczesny świat, mimo iż dysponuje wręcz nieograniczonymi możliwościami przepływu informacji i wzajemnego komunikowania się, znajduje coraz mniej czasu na zwykłą rozmowę z drugim człowiekiem, co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń w relacjach międzyludzkich. Te właśnie problemy podejmuje spektakl Ugryź się w język, w którym wykorzystane zostały teksty poetyckie współczesnych poetów polskich oraz teksty własne zespołu z dużym udziałem Grzegorza Balińskiego i Moniki Szymczyk.
(czas trwania: 30 min)
Scenariusz i reżyseria: Mieczysław Wojtas
Muzyka: Piotr Tesarowicz

art 20111123cTeatro-Mania” - grupa teatralna Bursy Szkolnej Nr5 w Lublinie. Zespół działa w placówce drugi rok, ale jest już laureatem III Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Burs i internatów, w którym został nagrodzony główną nagrodę przeglądu nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego za spektakl Lilianny Bardijewskiej „Pięć minut”.
"Pięć minut" to satyryczne przedstawienie obnażające ludzką próżność, ogłupiającą wszechobecność mediów oraz dążność do popularności bez wysiłku i na zasadzie „chcę być znany z tego, że jestem znany”, pokażą publiczności WITRYNY TEATRALNEJ „Teatro-maniacy”.
Reżyseria: Dorota Wydrzyńska

 

art 20111123bTeatr Trupa działa w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Lubartowie od r. 1994. Grupę tworzą młodzi ludzie w wieku 16-19 lat. Teatr tworzył spektakle i etiudy w oparciu o dramaty i prozę T. Różewicza, W. Gombrowicza, S. Mrożka, K.I. Gałczyńskiego, T. Boya- Żeleńskiego. Od kilku lat realizuje spektakle bazujące na wyobraźni wyrażanej poprzez ekspresję ruchową i muzykę. Teatr Trupa jest laureatem wielu nagród wojewódzkich i ogólnopolskich.
Spektakl “Dzieci Boga Snów” opowiada o tym, że marzenia, talent, zdolności bywają głęboko ukryte, schowane w zakamarkach naszej osobowości jak w klatkach. Ograniczają nas kompleksy, obawy, brak wiary we własne siły, wystarczy jednak impuls, ktoś ważny na naszej drodze, nadzieja, wiara, aby wzbiły się wysoko jak ptaki.
Reżyseria: Jolanta Tomasiewicz
Scenariusz: Teatr Trupa

art 20111123aGRUPA NO! istnieje w PMDK od 2009r. Do tej pory zrealizowała spektakl „Brzydkie kaczątko”,z którym zaprezentowała się m.in. na Wojewódzkich Prezentacjach Teatrów Młodzieżowych w Lublinie. Oprócz spektaklu grupa wielokrotnie udzielała się na forum PMDK prowadząc imprezy czy występując z małymi formami teatralnymi i kabaretowymi, a nawet stworzyła film animowany pt. „PMDK niszczy nudę”.
Na „Witrynie teatralnej” Grupa NO! zaprezentuje „Śpiącą królewnę” według Kabaretu Potem, którego młode aktorki są gorącymi wielbicielkami. Znakomite literacko teksty Władysława Sikory, autora większości skeczy kabaretu, obfitują w inteligentny humor i z pewnością za kilka lat staną się kabaretową klasyką, niczym Teatrzyk „Zielona Gęś” Gałczyńskiego.