2020.01.12 Kino Bambino i Teatr Groszki na 28. Finale WOŚP w Lubartowie

DSC 298012 stycznia 2020 r. na zaproszenie lubartowskiego sztabu WOŚP w ramach 28 Finału o godz.13.15 na scenie Lubartowskiego Ośrodka Kultury odbył się pokaz filmów animowanych z pracowni Kino Bambino PMDK ( opiekun: Urszula Bednarczyk), a tuż po nim spektakl "Opowieści z walizki" dziecięcego Teatru "Groszki" z naszej pracowni teatralnej ( opiekun: Małgorzata Adamczyk).

W „Kino Bambino” filmy w technice animacji poklatkowej realizowane są przez wychowanków w wieku 12-13 lat pod kierunkiem pani Urszuli Bednarczyk. Pracownia, choć specjalizuje się w animacji od niedawna, ma na swoim koncie kilka sukcesów ogólnopolskich, które młodzi filmowcy osiągnęli za sprawą filmu „Podziemne zauroczenie” (XI Praski Festiwal Filmów Młodzieżowych w Warszawie, II Festiwal Filmów Dzieci i Młodzieży "Anim@kcja" Białystok, I Kaliski Festiwal Filmowy "Kaliszfornia" w Kaliszu Pomorskim). Najnowsza produkcja grupy to „Pan Kulka kontra kwadratowy świat”. Przedstawiciele grupy obecni na pokazie - Iga Ćwiklińska i Marcin Wójtowicz odebrali od od publiiczności gromkie brawa za swoje produkcje. P pokazie filmowym na scenę weszli najmłodsi aktorzy z PMDK z Teatru Groszki, którzy zaprezentowali spektakl "Opowieści z walizki" w reżyserii pani Małgorzaty Adamczyk. Wystąpili: Zofia Ćwiklińska, Teresa Haraszczuk, Kornelia Jabłońska, Wiktoria Kałuża, Nikodem Kulik, Maja Kowalczyk, Antonina Małyska, Jakub Matyjaszczyk, Lena Prudaczuk, Maja Ścibiorska, Lena Wasak, Laura Wąsik, Olga Wolanin, Liwia Zalewska.

2020.01.9 Jubileusz i premiera Teatru 5 Złotych - "Szklarnia"

DSC 0533

9 stycznia na deskach sceny Międzyziemia PMDK w Lubartowie odbyła się premiera najnowszego spektaklu młodzieżowego Teatru  Złotych. Grupa prowadzona przez panią Małgorzatę Adamczyk przedstawiła publiczności spektakl "Szklarnia" na podstawie scenariusza "Concord Floral" Jordana Tannahilla. Premiera była również okazją do świętowania jubileuszu 5-lecia grupy.

Specjalnie na tę okazję młodzież wraz z instruktorką przygotowała wspomnieniowy film, a na zakończenie spotkania na scenie pojawił się urodzinowy tort. Młodzi aktorzy odebrali serdeczne gratulacje od pani Dyrektor PMDK Jolanty Tomasiewicz, która nie szczędziła słów pochwał dla jakości estetycznej spektaklu  i sprawności warsztatowej grupy, a także talentu reżyserskiego pani Małgorzaty Adamczyk. Pracownia plastyczna PMDK przygotowała specjalne jubileuszowe statuetki, które wręczyła na scenie jubilatom pani Dyrektor PMDK. Pamiątkowe upominki dla zespołu przygotowały młodsze koleżanki z Teatru Charaktery i  absolwentki grupy - Weronika i Aleksandra Obroślak, które poprowadziły także imprezę.  Po spektaklu Teatr 5 Złotych otrzymał gromkie brawa od licznie zgromadzonej publiczności.

Teatr 5 Złotych pracuje ze sobą od 5 lat. Dotychczas zaprezentował trzy premiery. Zadebiutował spektaklem "Bzdurki czyli baśnie dla dzieciiinyych", za który otrzymał wyróżnienie w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych "Inscenizacje 2016" w Lublinie pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Kolejny spektakl - "My. Po prostu." był wielokrotnie prezentowany i nagradzany na różnych scenach (II nagroda w Wojewódzkich Prezentacjach Teatrów Młodzieżowych pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, I nagroda w Przeglądzie Teatrów Młodzieżowych, Kabaretów "Młody Teatr" Scena Młodych 2018 oraz nagroda aktorska dla Kariny Szczepaniak, wyróżnienie w IX Ogólnopolskim Przeglądzie Form Teatralnych Inspirowanych Myślą Jana Pawła II "Złota Maska" w Lublinie, wyróżnienie aktorskie dla Miłosza Samoleja).

Za trzeci spektakl pt. "On" zespół prowadzony przez panią Małgorzatę Adamczyk zdobył wyróżnienie na 42. Wojewódzkich Prezentacjach Teatrów Młodzieżowych w Lublinie, a odtwórca głównej roli w tym spektaklu - Dominik Zadziorka - został uhonorowany wyróżnieniem aktorskim na X Ogólnopolskim Festiwalu Form Teatralnych Inspirowanych Myślą Jana Pawła II "Złota Maska" w Lublinie.

Grupa uczestniczyła również w prezentacjach niekonkursowych takich jak: Witryna Teatralna, organizowana przez PMDK, czy VIII Spotkania Teatralne w Kraśniku.

 

"SZKLARNIA"

Spektakl powstał na podstawie dramatu „Concord Floral” Jordana Tannahila. Concord Floral to opuszczona szklarnia i ostoja dla okolicznej młodzieży; miejsce dla siebie, w którym można marzyć, odważyć się i dorosnąć. Ale jest tam też ukryta tajemnica, z którą nikt nie chce się zmierzyć. A kiedy dwie przyjaciółki natkną się na nią, wyruszają w niepowstrzymany ciąg wydarzeń, od cieni na parkingach, nurkowania w akwarium, po rozmowy telefoniczne z grobu. Czas, aby nastolatki z Concord Floral zaczęły rozmawiać.

 

OBSADA: Marta Czarniak, Maja Jaworska, Patrycja Kęska, Emilia Koziej, Gabriela Hanna Orłowska, Miłosz Samolej, Bartek Sternik, Karina Szczepaniak, Wojtek Szymoniuk, Dominika Woch i Dominik Zadziorka.

MUZYKA: fragamenty utworów artystów: Drake, Ilia Mayer, Ane Burn,

SCENOGRAFIA: zespół

SCEANRIUSZ: Adaptacji tekstu dokonał zespół i reżyser spektaklu.

REŻYSERIA: Małgorzata Adamczyk

2019.12.20 "W noc szeczęśliwego rozwiązania" - spotkanie dla młodzieży

IMG 335320 grudnia młodzież w PMDK w  Lubartowie spotkała się na przedświątecznym spotkaniu "W noc szczęśliwego rozwiązania". W ramach imprezy wychowankowie rywalizowali drużynowo  (aktorzy, muzycy, plastycy  i tancerze), w konkurencjach zaproponowanych przez nauczycieli PMDK, pogłębiających wiedzę o zjawiskach kultury związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Każda drużyna zmierzyła się z bożonarodzeniowym quizem, próbowała rozszyfrować staropolszczyznę w najstarszej polskiej kolędzie, rozpoznawała fragmenty kolęd ze słuchu, stworzyła własnych choinkowy łańcuch w 5 minut oraz musiała zdać egzamin z zasad savoir-vivre'u, które przydadzą się podczas świątecznych spotkań. Nie było łatwo, ale na pewno wesoło, a grupowy wysiłek został wynagrodzony słodkimi upominkami. Na koniec  młodzi artyści przeczytali wiersz ks. Jana Twardowskiego "Pomódlmy się w noc betlejemską", z którego zaczerpnięta została nazwa imprezy.

2019.12.19 Spotkanie "Hej kolęda"

DSC 301319 grudnia najmłodsi wychowankowie PMDK w Lubartowie wzięli udział w spotkaniu przedświątecznym "Hej kolęda". Imprezę rozpoczęła pani Dyrektor PMDK Jolanta Tomasiewicz, przeprowadzając rozmowę z zebranymi na temat tradycji zwiazanych ze świętami "Bożego Narodzenia". Następnie pani Anna Kozak poprowadziła część muzyczną - dzieci wspólnie zaśpiewały kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne. Po kolędowaniu wychowankowie wzięli udział w warsztatach plastycznych, poprowadzonych przez panią Edytę Weremczuk: w technice ludowej wycinanki każdy stworzył własny płatek śniegu, a prace wszystkich dzieci w okresie świątecznym ozdobiły wnętrza PMDK i w tym roku muszą nam zastąpić prawdziwy śnieg...

2019.12.08 Witryna Teatralna z Mikołajem

IMG 27578 grudnia 2019 r. odbyła się "Witryna Teatralna z Mikołajem", niekonkursowy przegląd teatrów dziecięcych, organizowany przez Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Lubartowie. Na gościnnej scenie sali widowiskowej Zespołu Szkół nr 2  w Lubartowie zaprezentowali się goście oraz dwa  teatry  reprezentujące gospodarza imprezy , prowadzone przez panią Małgorzatę Adamczyk. Najmłodsza grupa, Teatr Groszki (Zofia Ćwiklińska, Teresa Haraszczuk, Kornelia Jabłońska, Wiktoria Kałuża, Nikodem Kulik, Maja Kowalczyk, Antonina Małyska, Jakub Matyjaszczyk, Lena Prudaczuk, Maja Ścibiorska, Lena Wasak, Laura Wąsik, Olga Wolanin, Liwia Zalewska), zaprezentował spektakl  oparty na wierszach Juliana Tuwima pt. "Opowieści z walizki". Grupa chłopięca, Teatr Prawdziwych Mężczyzn (Adam Broniszewski, Kacper Broniszwski, Jan Banachewicz, Szymon Filip, Antoni Kozak, Aleksander Matyjaszczyk, Jan Pawlikowski, Dawid Zalewski)  wystąpił z autorskim spektaklem "Dżentelmeni". W wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Ciecierzynie - teatru "Raz-Dwa-Trzy-My!"- publiczność mogła podziwiać spektakl "Loookomotywa", który w tym roku otrzymał wiele nagród w wojewódzkich konkursach teatralnych. Spektakl wyreżyserowały instruktorki grupy - pani Grażyna Wójtowicz i Katarzyna Wieczorek. Na zakończenie wystąpili dorośli - Teatr "Kto Tam?" z Fundacji "Architekci kultury" w Świdniku ze spektaklem "Czerwony kapturek". Po przedstawieniu cała dziecięca widownia wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez aktorki teatru. Na "Witrynie Teatralnej z Mikołajem" nie mogło zabraknąć także  św. Mikołaja, który z uwagą obejrzał wszystkie prezentacje, wspólnie z zespołem "Śnieżynki" prowadzonym przez p. Annę Kozak zaśpiewał piosenkę, a w nagrodę dla wszystkich grzecznych dzieci przyniósł - przy wsparciu Rady Rodziców PMDK - worek słodkości.

Imprezę poprowadzili aktorzy Teatru 5 Złotych - Gabriela Orłowska i Miłosz Samolej. Tradycją Witryny Teatralnej są pamiątkowe statuetki , które pani Dyrektor PMDK oraz Samorząd Wychowanków PMDK uroczyście wręcza wszystkim grupom - w tym roku zostały one zaprojektowane i wykonane przez panią Edytę Weremczuk. W imprezę zaangażowani byli także wychowankowie Grupy Reporterskiej PMDK (Agata Bordzoł, Dominika Myka, Jakub Jeżowski, Dominika Szymczuk, opiekun - Dominika Trykacz), którzy wykonali dokumentację fotograficzną oraz pamiątkowe zdjęcie wszystkich małych artystów, którzy wzięli udział w "Witrynie Teatralnej z Mikołajem".