2019.04.11 Palmy wielkanocne - warsztaty z Heleną Kołodziej

DSC 026411 kwietnia 2019 wychowankowie PMDK w Lubartowie wzięli udział w warsztatach tworzenia palm wielkanocnych, prowadzonych przez twórców ludowych - panią Helenę Kołodziej i jej rodzinę. Nestorka rodu - pani Helena, znana i wielokrotnie nagradzana za swoją twórczość rękodzielniczą i literacką, barwnie opowiedziała zgromadzonym o zwyczaju robienia palm wielkanocnych, ich regionalnej specyfice, a także zaprezentowała dzieciom swój wiersz. Dzięki ludowym artystom ze sporządzeniem palmy nie mieli kłopotu nawet najmłodsi, chętnie pracowali także i młodzież oraz nauczyciele. Z naturalnych elementów powstały piękne palmy, bogate w żywe, zielone elementy, które są lubelską specjalnością.

2019.04.15 Małe premiery z pracownią taneczną, muzyczną i operą

DSC 040415 kwietnia na deskach sceny "Międzyziemia" PMDK w Lubartowie zaprezentowali się wychowankowie pracowni muzycznej i tanecznej, podopieczni pani Anny Kozak i Jolanty Grabowskiej. Wystąpili soliści: Maja Kisiel, Julia Caban, Elwira, Martyna i Łucja Lipskie, Marcin Matyjaszczyk, Laura Wąsik oraz zespół "Szkraby". Pracownię taneczną reprezentował zespół "Efekt" i "Free steps". Z powodu choroby pani Małgorzaty Adamczyk premiera Teatru Awantura została odwołana, ale mimo to na spotkaniu małych artystów nie zabrakło teatru: w ramach 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki nauczyciele PMDK przygotowali krótką lekcję o operze oraz konkurs. Na koniec wykonawcy otrzymali pamiątkowe ulotki, obejrzeli wystawę o Ludwiku Sempolińskim oraz wzięli udział w bankiecie.

2019.04.10 Wystawa i monodram "Kochany Panie Ludwiku" - o Ludwiku Sempolińskim

IMG 578610 kwietnia na scenie PMDK w Lubartowie odbyła się premiera monodramu"Kochany panie Ludwiku" w wykonaniu Kamila Żebrowskiego w reżyserii Jolanty Tomasiewicz. Po spektaklu została otwarta wystawa poświęcona - tak, jak i monodram - wybitnemu polskiemu aktorowi XX w. Ludwikowi Sempolińskiemu. Eksponaty trafiły na wystawę ze zbiorów pana Macieja Rysaka i jego rodziny.
Można powiedzieć, że ten wieczór był ukoronowaniem 6-letniej edukacji Kamila Żebrowskiego w pracowni teatralnej PMDK pod kierunkiem pani Jolanty Tomasiewicz. Zadebiutował w spektaklu "Zimowy pogrzeb", a w kolejnych - "Męczeństwo Piotra Oheya" i "Big Touches" zagrał główne role. Monodramem "Kochany Panie Ludwiku" Kamil - jako tegoroczny maturzysta - kończy swoją karierę w PMDK, ale też - mamy nadzieję - rozpoczyna karierę artystyczną, kandydując na Wydział Aktorski PWST. Wszyscy, którzy mieli okazję obejrzeć monodram „Kochany Panie Ludwiku” chyba nie mają wątpliwości, że utalentowany wychowanek pani Jolanty Tomasiewicz ma wszelkie predyspozycje, aby z powodzeniem zamienić pasję w zawód. Znakomitą formę udowodnił zresztą zdobywając – właśnie za monodram „Kochany Panie Ludwiku” - trzy nagrody dla najlepszego aktora na Ogólnopolskiego Festiwalu Małych Form Teatralnych "Arlekinada" w Inowrocławiu oraz I nagrodę na 42. Wojewódzkich Prezentacjach Teatrów Młodzieżowych pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.
Pomysł na monodram „Kochany Panie Ludwiku” przyniósł Kamil Żebrowski razem z pomysłem na wystawę – okazało się bowiem, że więzy rodzinne łączą rodzinę Kamila z polskim wybitnym aktorem Ludwikiem Sempolińskim. Dzięki potomkom przedwojennej gwiazdy udało się pozyskać unikalne eksponaty na wystawę - fotografie, dokumenty oraz cylinder i kołnierzyk Sempolińskiego. Samo otwarcie wystawy stało się wyjątkowym wydarzeniem ze względu na obecność rodziny, która do zaprezentowanego materiału dorzuciła garść wspomnień. Wystawę i towarzyszącą jej prezentację multimedialną przygotowały nauczycielki Pracowni Inicjatyw Kulturalnych PMDK (Edyta Weremczuk i Urszula Bednarczyk).

fot. Dominika Trykacz

2019.04.01 Premierki z Moniuszką

DSC 01911 kwietnia 2019 na scenie Międzyziemia PMDK w Lubartowie wychowankowie placówki spotkali się z dziećmi z Przedszkola nr 4 w Lubartowie w ramach imprezy „Premierki z Moniuszką”. Na początku wystąpili goście z programem artystycznym - wieczornicą poświęconą osobie i twórczości Stanisława Moniuszki, przygotowaną przez nauczycielki Przedszkola nr 4 - panie Ninę Agnieszkę Janeczek, Marzenę Karczmarz oraz Sylwię Wojnowską. Edukacyjne widowisko przedszkolaków wywołało ogromne brawa widowni. Na ręce dyrektor Przedszkola nr 4, pani Iwony Kożuchowskiej, dyrektor PMDK Jolanta Tomasiewicz złożyła serdeczne podziękowania i upominek dla wykonawców.

W drugiej części koncertu zaprezentowali się wychowankowie pracowni muzycznej PMDK, pracujący pod kierunkiem pani Grażyny Grymuzy: Aneta Mazurek, Ola Goral, Maja Piela, Blanka Bronisz, Wojtek Ulma, Ola Kozak, Zuzia Gruda, Ola Gąsior, Wiktoria Kobyłka i Hanna Wierzchoń. Dzieci zaprezentowały swój najnowszy repertuar, realizowany na zajęciach w PMDK. Z okazji trwającego Roku Moniuszkowskiego pani Grażyna opowiedziała zebranym o twórczości Stanisława Moniuszki - najważniejszych cechach, wątkach, ale także problemach, z którymi mierzyć się muszą współcześni wykonawcy oper i pieśni Moniuszki. Po wystąpieniu pani Grymuzy Wychowankowie PMDK wykonali „Prząśniczkę” do akompaniamentu instruktorki. Na koniec – w końcu to Prima Aprilis ! – wykonawcy otrzymali 100 tys. zł honorarium – ulotkę o Stanisławie Moniuszce w kształcie starego banknotu oraz skorzystali ze specjalnie przygotowanego poczęstunku.

DSC 0444

2019.03.22 Pracownia teatralna PMDK na "WTOOPIE"

IMG 509422 marca młodzież z pracowni teatralnej PMDK wybrała się do CSK w Lublinie, aby zasiąść na widowni wyjątkowego wydarzenia – XIV Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych „WTOOPA”, gdzie prezentował się m. in. Kamil Żebrowski z Teatru Trupa. Najbardziej doświadczony aktor Trupy wystąpił z monodramem „Kochany Panie Ludwiku” , opartym na motywach biograficznych polskiego wybitnego aktora z okresu międzywojennego – Ludwika Sempolińskiego. Spektakl został wyreżyserowany przez panią Jolantę Tomasiewicz.

Oprócz występu ( znakomitego!) reprezentanta PMDK młodzież miała okazję podziwiać również dwa inne przedstawienia -  Ptasie trele” Teatru „Banalia” z Rzeszowa i Lukrecję” Teatru „Panopticum” z Lublina. Oprócz prezentacji scenicznych przegląd oferuje uczestnikom szereg warsztatów, spotkań z gośćmi oraz omówienia prezentowanych spektakli– zazwyczaj dość emocjonujące. Specjalność festiwalu „WTOOPA” to także swobodna atmosfera, towarzysząca wszystkim punktom programu i festiwalowym przestrzeniom oraz wysoki poziom prezentowanych przedstawień. Każdy z uczestników kwalifikowany jest na podstawie zapisu filmowego ze spektaklu, dlatego sam udział we „WTOOPIE” należy traktować jako wyróżnienie.