2017.12.15 Finał XIX Konkursu Plastyczno-Literackiego "Opowieści wigilijne"

DSC 0018

15 grudnia w sali rycerskiej pałacu Sanguszków odbył się uroczysty finał Plastyczno-Literackiego "Opowieści wigilijne", organizowanego przez PMDK w Lubartowie.  Jest to największy konkurs bożonarodzeniowy w powiecie lubartowskim:  tego roku wzięło w nim udział  755 uczestników: wpłynęło  637 prac plastycznych i 118 literackich.  Wyjątkowość "Opowieści wigilijnych" polega także na tym, że w ramach konkursu plastycznego realizowane są szopki. Dzieci pracują nad nimi indywidualnie lub wspólnie z rodziną albo grupą kolegów. W tym roku na konkurs wpłynęło aż  143 szopki!!! Z przysłanych prac plastycznych profesjonalne i niezależne  jury - br. Bogdan Augustyniak i Rafał Eret - nagrodziło 22 prace, a wyróżniło 29 w 6 kategoriach. Komisja konkursu literackiego - panie Ariadna Ewa Zalewska – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubartowie i Małgorzata Adamczyk, polonista i teatrolog ostatecznie przyznała 12 nagród i 112 wyróżnień. Ponadto dyrektor PMDK przyznała nagrody specjalne autorom prac, które zostały wydrukowane w formie świątecznej kartki pocztowej - Łukaszowi Gawłowi z PMDK i Maksymilianowi Karczmarzowi z SP w Sernikach. 

Finał konkursu, dzięki uprzejmości gospodarzy pałacu Sanguszków - starostwu Powiatowemu - odbył się w reprezentacyjnej sali rycerskiej. Odczytaniu protokołu konkursu i wręczaniu nagród towarzyszyła część artystyczna -  dwie pastorałki zaśpiewały najmłodsze wychowanki pracowni muzycznej, Amelia Kowalczyk i Maja Kisiel, przygotowane przez panią Annę Kozak, a aktorzy teatru Trupa - Natalia Rola, Patryk Sowa i Piotr Adamczyk - pięknie odczytali fragmenty nagrodzonych prac literackich. Finał zakończyło wspólne śpiewanie kolęd.

Z nagrodzonych prac została utworzona wystawa pokonkursowa, która będzie dostępna w pałacu Sanguszków do końca roku, natomiast później  zostanie przeniesiona do PMDK.

Pełna lista laureatów konkursu znajduje się na stronie internetowej PMDK w dziale KONKURSY.

http://www.mdk.lubartow.pl/index.php/konkursy