2019.01.21 Wernisaż Adrianny Sawczuk-Dejko

DSC 095021 stycznia 2019 r. Galerii Międzyziemie PMDK w Lubartowie otwarta została wystawa pt. "Studium" Adrianny Sawczuk-Dejko.
Artystka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ale także Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie. Na  wystawie zaprezentowane zostały rysunki - różnorodnie realizowane studium postaci, pochodzące z czasu studiów na krakowskiej ASP.

Widzowie zgromadzeni na wernisażu mieli okazję dużo dowiedzieć się o studiowaniu na Akademii Sztuk Pięknych z filmu o tej uczelni oraz od samej artystki. Podczas wernisażu wystąpiła także wokalistka Młodzieżowego Studia Piosenki PMDK Martyna Bronisz, podopieczna pani Grażyny Grymuzy.

Adrianna Sawczuk-Dejko, urodziła się w 1987 roku w Lublinie. Wychowała się i aktualnie mieszka w Lubartowie. Jest absolwentką wydziału grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała 2010 roku w pracowni drzeworytu u profesora Bogdana Migi. W 2015 roku ukończyła studium pedagogiczne o profilu nauczycielskim. Aktualnie jest artystką – jak sama mówi - w stanie spoczynku, realizuje się w byciu mamą. Dzięki temu wróciła do PMDK, gdzie pełni funkcję przewodniczącej Rady Rodziców.

"Moja przygoda ze sztuką zaczęła się w szkole podstawowej pod okiem pana Czarka Misiurskiego. Plastyka była moim ulubionym przedmiotem, a rysowanie i przerysowywanie ilustracji z książek Disneya przenosiło mnie w inny, kolorowy świat bajek. Zajęcia plastyczne w MDK na ulicy 3 Maja były nieuchwytnym marzeniem. Dwukrotnie nie udało mi się zdążyć na czas z rekrutacją. W gimnazjum uznałam, że nie ta droga jest mi pisana i po "zdaniu egzaminu" u Pani Grażyny Grymuzy zaczęła się moja przygoda z Młodzieżowym Domem Kultury. Dołączyłam również do grupy teatralnej pod okiem Uli Bednarczyk i tak oto scena MDK stała się moim drugim domem.
Klasa kulturoznawcza w liceum ubogaciła mnie w wiedzę teoretyczną z zakresu sztuki, ale i pozwoliła na częstszy kontakt z dziełami podczas wielu wizyt w muzeach i na wernisażach w Polsce. W drugiej klasie podjęłam decyzję o studiach artystycznych i rozpoczęłam naukę praktyczną u Agnieszki Koteli w małym domku na ulicy Nadbystrzyckiej w Lublinie. Jedna z moich prac wystawionych na zbiorowej wystawie w lubelskiej galerii popłynęła za ocean. Dzięki temu zakupiłam potrzebną sztalugę - solidną podstawę do ćwiczeń. To w Lublinie przygotowałam się do egzaminów w Łódzkiej i Krakowskiej ASP. W 2006 roku zostałam przyjęta do Krakowa.
Podczas I roku studiów, po zapoznaniu się z większością technik graficznych, wybrałam katedrę książki; niestety - profesor prowadzący zmarł i musieliśmy zmienić kierunek dyplomu. Wybrałam zatem drzeworyt. Nie czułam, że to trafny wybór ale było już za późno, by się wycofać i dokonać kolejnej zmiany. Mimo, że technika druku wypukłego nie stawia zbyt wielu barier, to rysunek jest mi najbliższy. Rysować można wszystko i na wszystkim, tu nie ma żadnych ograniczeń poza własną głową. Ja - póki co - szukam klucza, aby wszystkie nagromadzone przez lata pomysły uwolnić, by spłynęły miękką kreską na papier."

Adrianna Sawczuk-Dejko

Wystawę można oglądać codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 21.00 (rezerwacje dla grup przyjmuje sekretariat PMDK, tel. 81 855 3786).